Aktualności Ośrodka

Życzenia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

Nauczyciele i pracownicy SOSW w Żaganiu…🥰
Szanowni Państwo…
Kochani…

Dziś dużo mówi się, pisze i dyskutuje o jakości i efektywności szkoły. Praca nauczyciela wymaga sporo wysiłku i chęci. Ścieżka kariery nauczycieli nie jest usłana różami. Dylematy etyczne, edukacyjne, próby sprostania wymaganiom stawianym przez przełożonych (również przeze mnie) i uczniów, zmieniające się prawo oświatowe potrafią ostudzić zapał nawet najbardziej zapalonego nauczyciela.👩‍🏫

W oświacie pracuję od 31 lat (sama nie wierzę, że to już tak długo🤔) i jestem głęboko przekonana, że zawód nauczyciela jest jednym z najbardziej hm… ciekawych i nieprzewidywalnych?😘 Z wielu względów! Z prowadzonych (również przeze mnie) badań wynika, że czynniki, które mogą wpływać na jakość kształcenia zależą m.in. od tego, kim jest nauczyciel i co robi? Doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym (w sumie już jakieś 16 lat 🤗) mówi mi, że warto również zadać pytanie czy nauczyciel lubi swoją pracę? Czy czerpie z niej satysfakcję? Czy dobrze się w niej czuje?

U progu kolejnego Dnia Komisji Edukacji Narodowej, mam więc taką refleksję…

Szanowni Państwo, myślę, że żadna reforma nie odniesie sukcesu dzięki pisaniu nowych programów nauczania i uaktualnianiu podręczników, jeżeli będziemy deprecjonować i zniechęcać kapitał ludzki zwany „kadrą pedagogiczną”, od której tak wiele przecież zależy! W moim przekonaniu, nauczyciel, jak nikt inny, stanowi wartość samą w sobie, w którą należy zainwestować najwięcej. Nauczyciel, zwłaszcza ten w placówce kształcenia specjalnego, to osoba, która jest nie tylko fachowcem w swojej dziedzinie, ale także jest świetnym pedagogiem i psychologiem, wychowawcą nie tylko swoich uczniów, ale bardzo często osobą wspierającą także ich rodziców💪.

Nauczyciele Ośrodka, moje koleżanki i koledzy, jak mało kto potrafią sprostać rosnącym z roku na rok wymaganiom, zwiększającej się ilości obowiązków, rosnącym potrzebom szkół Ośrodka i uczniów. Są osobami stale dokształcającymi się, powiększającymi zasób swej wiedzy, szukającymi rozwiązań. A przy tym wszystkim to przecież normalni ludzie, z własnymi osobistymi problemami.

Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni…

Dziękuję Wam kochani za Wasze zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów jak i… samych siebie, ale także w stosunku do problemów, z jakimi od wielu lat boryka się polska oświata i nasz Ośrodek.

Dziękuję za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie dyrekcję🥰.

Dziękuję za czas ograniczenia funkcjonowania Ośrodka, w którym mimo wielu trudności byliście naprawdę wspaniali, twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. Nie usłyszałam od Was słowa skargi, mimo że co chwilę otrzymywaliście ode mnie kolejne zadania do wykonania😍
Nauczycielom dziękuję za rady pedagogiczne i zespoły online. Dziękuję za spotkania online „przy kawie”🍮

Dziękuję nauczycielom i pracownikom administracji za to, że zawsze, w każdej dobrej i złej chwili mogę liczyć na Waszą pomoc i wsparcie.👭

Przykro mi, że nie mogę Państwu złożyć życzeń osobiście, uściskać i pogratulować nagród. Ale…mam głęboką nadzieję, że czujecie na co dzień, że zawsze możecie liczyć na pomoc i wsparcie z mojej strony.

Pozdrawiam serdecznie
Renata Socha
Dyrektor SOSW w Żaganiu