Muzykoterapia w naszym ośrodku prowadzona przez panią Annę Szczepaniak i Panią Karolinę Szymków oparta jest w dużym stopniu o założenia muzykoterapii holistycznej.
Polega ona głównie na stosowaniu w terapii muzyki żywej, wykonywanej przy użyciu instrumentów etnicznych, tj.djembe, bębny, dzwonki, dijeridoo i innych o naturalnym, oryginalnym stroju, a także przy użyciu głosu m.in. poprzez śpiew intuicyjny czy alikwotowy. Prócz muzyki o naturalnym brzmieniu uczestnicy słuchają muzyki klasycznej, uczestniczą w terapii poprzez śpiew tradycyjny. Stosowane są różnorodne metody, m.in. B.Strauss, gdzie instrumenty perkusyjne towarzyszą muzyce klasycznej.
Integralną częścią muzykoterapii są również próby ilustrowania słuchanej muzyki, zarówno ruchem, gestem, jak i dostępnymi środkami wyrazu artystycznego.Uczniowie biorą udział zarówno w biernej, relaksacyjnej części muzykoterapii, jak i w jej aktywnej części, podczas której wspólnie muzykują. Efekty pracy są widoczne podczas występów szkolnych o małym i dużym zasięgu.