Dzień bezpiecznego internetu w SOSW w Żaganiu.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2025 r. w miesiącu lutym i marcu, uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w lekcjach online zorganizowanych w ramach kampanii, której organizatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Wychowankowie brali udział w 6 wydarzeniach online na temat:
„Ciało nie określa” – celem zajęć było przybliżenie uczniom tematu ciałoneutralności. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się jedynie na ocenie wyglądu.
„Wyłącz, by odpocząć” – w trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się dlaczego czasem trzeba się wyłączyć, aby odpocząć, po co nam odpoczynek i co dzięki temu zyskuje nasz mózg, Co to jest cyfrowy dobrostan i jak zadbać o higienę cyfrową mając przy sobie towarzysza w postaci smartfona.
„Jak odróżnić fake od newsa? – lekcja opierała się na wystąpieniach z Digital Youth Forum – wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii, celem lekcji było zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.
„Sieciakowa lekcja: Kto jest po drugiej stronie?”- podczas lekcji dzieci poznały bohaterów projektu Sieciaki.pl – drużynę Sieciaków walczącą ze złymi Sieciuchami. Dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online i poznały zasady bepieczeństwa dotyczące komunikacji w sieci.
„Dopamina”–podczas zajęć osoby uczestniczące miały okazję przyjrzeć się swoim relacjom, dowiedziały się jak identyfikować i nazywać zachowania określone przez czerwone i zielone flagi (pozytywne/negatywne, toksyczne/zdrowe) poznały typy reakcji na negatywne zachowania, dodatkowo miały okazję poćwiczyć w jaki sposób stawiać granice w relacjach, oraz odkryć czym są dla nich dobre relacje.