Powiatowy Dzień Wolontariatu 5 grudnia 2022.

W dniu 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Żaganiu po raz drugi zorganizował Powiatowy Dzień Wolontariatu w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Żaganiu. Imprezę objął swoim patronatem Starosta Żagański.
Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym, zatytułowanym „Taniec z parasolem” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Żaganiu, pod kierunkiem Pani Marzeny Dłużniewskiej i Anny Szczepaniak.
Na zaproszenie odpowiedziało 8 szkół z Powiatu Żagańskiego, których uczniowie zaprezentowali swój dorobek wolontariacki, który po pandemii na nowo nabiera rozpędu i mocy chętnych do pomocy młodych rąk. Uczniowie wykazali się nowatorskimi metodami pracy, pomysłowością i kreatywnością w organizowanych akcjach pomocowych. Zważywszy na wybuch i trwającą obecnie wojny w Ukrainie, to wolontariusze w każdej szkole stanęli na wysokości zadania i na miarę swoich możliwości włączyli się w niesienie pomocy potrzebującym.
Po każdej prezentacji swojego dorobku uczniowie otrzymali podziękowanie i drobny świąteczny upominek. Ostatnim punktem spotkania była uczta dla ducha czyli „Taniec z kapeluszem” w wykonaniu uczniów i nauczycieli SOSW w Żaganiu. Spotkanie zakończono słodkim, integracyjnym poczęstunkiem oraz ciepłymi i zimnymi napojami przygotowanymi dla zaproszonej młodzieży i pedagogów. Poczęstunek został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Żagańskie Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka, Piekarnie, cukiernie, kawiarnie I-Gizmo z Żagania oraz uczestników realizowanego w Ośrodku projektu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – „Rehabilitacja 25 plus”. Warto tutaj wspomnieć, że uczestnicy Projektu 25 Plus wsparli obsługę imprezy, trenując parzenie i podawanie kawy oraz serwowanie herbaty i ciasta.

Szczególnie Wielkie Podziękowania składamy na ręce Pani Beaty i Pawła Giza z Żagańskiej Cukierni, Piekarni i Kawiarni za dofinansowanie kolorowego i smacznego poczęstunku dla zaproszonych gości.

Organizatorami i prowadzącymi imprezę były pani Ewa Maślanka i pani Katarzyna Romankiewicz. Nauczyciele wspierający: pani Agnieszka Misik, Anna Szczepaniak, Marzena Dłużniewska, Katarzyna Orman i pan Roman Cechowski.