X Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Żołnierskiej Drużyn Nieprzetartego Szlaku.

17 maja 2023 w Klubie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu odbył się jubileuszowy X Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Żołnierskiej Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Organizatorem wszystkich edycji był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Żaganiu.

Na to wyjątkowe spotkanie z piosenką harcerską od lat przyjeżdżają nasi Przyjaciele z ośrodków specjalnych z terenu województwa lubuskiego. W tym roku było nam bardzo miło gościć drużynę z województwa dolnośląskiego.

Tegoroczne, jubileuszowe, dziesiąte spotkanie było wyjątkowe. Po czasie pandemicznej przerwy mogliśmy znów się zobaczyć, wymienić doświadczeniami, wspólnie pośpiewać na scenie i przy ognisku. Wspaniały klimat, wspaniali ludzie, wspaniałe i urokliwe miejsce czyli  świeżo wyremontowany Klub 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Korzystając z okazji dziękujemy Gospodarzom tego miejsca za przychylność i gościnę J

Szanowne Jury, w składzie: Pani Katarzyna Nowotyńska – Prezes Żagańskiego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka i wicedyrektor SOSW w Żaganiu, Pan dr Wiesław Chłopek – kustosz Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu oraz Pan Artur Mutwil – radny miasta Iłowa, nagrodziło wszystkich wykonawców tytułem Laureata dostrzegając w każdej drużynie mocne strony.

Ekipę organizacyjną Festiwalu od początku stanowią trzy osoby: Pani Dyrektor dr Renata Socha, Pani Ania Szczepaniak i Pan Andrzej Mroczkowski.

Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie otwarte serca przyjaciół naszego Ośrodka. W imieniu społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Żaganiu, z całego serca dziękujemy:

 • Panu Arturowi Mutwilowi – Radnemu Miasta Iłowa, Starszemu Cechu Rzemiosł Różnych w Żaganiu oraz właścicielowi firmy NPS Serwis w Iłowej, który, gdy usłyszał, że nosimy się z zamiarem odwołania festiwalu, z uwagi na brak wystarczających środków finansowych, powiedział – nie ma mowy, już działam! Festiwal się odbędzie! Organizujcie! I Tak się stałoJ
 • Panu Pawłowi Lichtańskiemu – Burmistrzowi Miasta Iłowa, który od zawsze i zawsze wspiera nasze inicjatywy, kibicuje nam, pomaga, promuje i który również i tym razem dołożył swoją niemałą finansowo – materialną cegiełkę do organizacji naszego festiwalu.
 • Burmistrzowi Miasta Żagań – Panu Andrzejowi Katarzyńcowi oraz Przewodniczącemu Rady Miasta Żagań – Panu Adamowi Matwijów, którzy z ogromnym zrozumieniem podeszli do naszej prośby o wsparcie finansowe i materialne festiwalu, dzięki czemu m.in. możemy przekazać uczestnikom wspaniałe albumy o Żaganiu.
 • Zarządowi Żagańskiego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka w Żaganiu, z Panią Prezes Katarzyna Nowotyńską na czele, które to stowarzyszenie każdego dnia towarzyszy nam w realizacji zadań edukacyjno – opiekuńczo – terapeutycznych, rozumiejąc potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami.
 • Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, dyw. Piotrowi Trytkowi jak również zawsze nam życzliwej Pani Kierownik – Tatianie Kardynał Grzegrzółce
 • Panu Waldemarowi Babiarzowi – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Żagań, który użyczył nam miejsca na zorganizowanie spotkania integracyjnego uczestników festiwalu, przy ognisku.
 • Prezesowi PHU Ptyś – Panu Zbigniewowi Niedzieli, który nigdy nie odmówił nam pomocy i zawsze możemy na niego liczyć.
 • Pani Karolinie Pieluszczak –właścicielce firmy Salon Fryzjerski Fryzjernia z Iłowej
 • Panu Radosławowi Zawadzie – właścicielowi firmy Rad Trans Zawada z Iłowej
 • Panu Piotrowi Brosiowi – właścicielowi firmy PB Trans z Iłowej
 • Panu Mieczysławowi Śmieszkowi oraz wolontariuszom Liceum Ogólnokształcącego im. Banacha w Żaganiu, którzy od pierwszej edycji są z nami.

Dziękujemy za okazane serce i pomoc, które przyczyniły się do sukcesu naszego festiwalowego projektu.

 • Dziękujemy również nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym SOSW w Żaganiu, których nie widać, a którzy pomagają w kwestiach organizacyjnych, bo ten festiwal to przecież święto całego naszego Ośrodka.

 

Dziękujemy za przybycie drużynom ze Szprotawy, Żar, Sulechowa, Świebodzina, Lubska, Bolesławca i Żagania.

 

Dziękujemy Szanownym Gościom, którzy znaleźli czas, aby uczestniczyć w naszym festiwalu: Panu Burmistrzowi Pawłowi Lichtańskiemu,  Pani sekretarz Miasta Iłowa – Aldonie Slipaczek-Jurek, Panu Adamowi Matwijów – Przewodniczącemu rady Miasta Żagań, Pani Julii Twardosz – przewodniczącej NSZZ Solidarność,  Pani Romanie Błahuta – Prezes ZNP w Żaganiu. Dziękujemy za obecność, mocny doping i dobre słowo.

„Jeden z najgłębszych sekretów życia polega na tym, że tylko to wszystko, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić”

 

 

Cóż dodać… Mamy nadzieję, że: DO ZOBACZENIA ZA ROK!:-)